Главная » Статьи » Мои статьи

Мій навчальний посібник "Психологія творчості"


У навчальному посібнику розкриваються основні поняття, предмет і завдання психології творчості. Наводяться теоретичні відомості щодо творчої особистості. Розкривається специфіка творчості як засобу психотерапевтичної допомоги. Посібник оформлений у формі робочого зошита і має місце для самостійної роботи студентів, особистісного саморозвитку.

Навчальний посібник відповідає курсу з даної дисципліни. Рекомендований студентам психологічних та педагогічних спеціальностей, а також може бути у нагоді викладачам, вчителям, практичним психологам, і усім, хто цікавиться проблемами психології творчості для самостійного її вивчення.


ЗМІСТ

ПЕРЕДМОВА………………………………………………..5

ВСТУП………………………………………………………..8

ЗМІСТ КУРСУ……………………………………………...11

Творча робота. Твір «Творчість у моєму житті»……...14

Тема 1. Психологія творчості як галузь психологічної науки………………………………………………………...20

1. Поняття про творчість, види творчості……………20

2. Специфіка творчості людини………………………28

3. Основні психологічні теорії творчості…………….35

4. Методи досліджень у психології творчості……….43

Тема 2. Генетична психологія творчості……………….46

1.     Елементи творчої діяльності у антропоїдів.

2.     Предметна дія як творчість.

3.     Гра і фантазія.

4.     Дитячий малюнок як творчість.

5.     Вчинок і творчість підлітка.

6.     Уява і творчість в юнацькому віці.

7.     Творчість у вік молодості.

8.     Творчість, індивідуальність, комунікація.

Тема 3. Особливості психологічного вивчення процесу творчості…………………………………………………..56

1.     Загальна природа творчого процесу. Стадії творчого процесу………………………………...56

2.     Механізм творчості, його будова і функції….…64

3.     Бар’єри творчості………………………………...71

4.     Продукти творчості……………………………...72

Тема 4. Творча особистість……………………………...80

1.     Креативність як особистісна здатність до творчості………………………………………….80

2.     Основні відмінності між творчістю і креативністю……………………………………..84

3.     Принципи і методи розвитку креативності…….87

Тема 5. Творчість як засіб психологічної допомоги…..92

1.   Музикотерапія………………………………..……..92

2.   Терапія звуком……………………………………..101

3.   Сміхотерапія……………………………………….107

4.     Кольоротерапія…………………………………….109

5.     Казкотерапія……………………………………….118

6.     Бібліотерапія……………………………………….126

7.     Терапія літературною діяльністю………………...127

8.     Римотерапія………………………………………...128

9.     Ігротерапія………………………………………….129

10. Терапія фізичною активністю……………………..130

11. Танці…………………………………………….…..130

12. Акватерапія………………………………………...132

13. Кулінаротерапія……………………………………133

14. Арт-терапія………………………………….…...…134

15. Терапія працею……………………………….…….138

16. Терапія любов’ю і створенням……………….…....139

17. Терапія художньою діяльністю……………….…...140

18. Терапія спілкуванням з природою…………..…….140

ДОДАТКИ…………………………………………………..146

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА………………………..…177

 

ПЕРЕДМОВА

 

Що може дати нам учіння? Знання, відання. І це найцінніше надбання, яке ми можемо подарувати самі собі. Я завжди любила вчитися. І не тому, що мені пощастило знаходитись серед людей, в колі яких бути розумним було престижно. А тому, що мені подобалось взнавати щось нове, розкривати невідоме, робити для себе відкриття. І найголовніше, випробовувати все це у своєму житті на своє благо.

Одного разу у цікавого автора Вачкова І.В. я прочитала метафору, через яку я відчула спорідненість думок з цим психологом. Вона дає відповідь на запитання: для чого знати?

Уявимо океан. Всі його жителі можуть бути розділені на дві нерівні групи. Перші – це ті, хто все життя проводить у підводних глибинах. Вони здобувають їжу, рятуються від ворогів, полюють за більш слабкими і… уявлення не мають, що є і абсолютно інший світ, інший – повітряний – простір. Для них він недосяжний, а переважній більшості – просто нецікавий. Але є особлива група океанських жителів – літаючі риби. Хто винагородив їх крилами – Бог, доля, власна допитливість – важко сказати. Проте завдячуючи крилам вони можуть виходити – нехай і ненадовго! – в інший простір. Іноді вони вилітають з товщі води і летять над поверхнею. Вони бачать, що те, що відбувається в глибинах – це лише частина величезного світу. Вони отримують унікальну можливість обміркувати те, що вони робили під водою, подивитись на своє життя зі сторони, із іншого простору. Звісно, вони знову зануряться у воду і повернуться до звичної суєти. Але вони вміють зупинятися. Вони здатні до рефлексії.

Так і ми, люди можемо вибирати. Нічого не знати і жити якось так, як прийдеться. Чи взнавати, відати, і будувати своє життя щасливим, здоровим, насиченим.

Наука психологія настільки цікава і дивна річ, що вивчаючи її розумієш, яка сила-силенна знань і можливостей закладена у людській психіці. Пізнаючи науки, відкриваючи для себе нове у теорії, обов’язково є застосування цього вже звіданого на практиці, у житті. Психологія творчості не виключення. Адже творчість – це не тільки вміння проявляти свої здібності у мистецтві, а це набагато, набагато глибше явище. Ми можемо говорити про феномен творчості. Оскільки у будь-якій сфері життя (не тільки людського, але і життя тварин, природи, якщо хочете, галактики і ін.) має місце творчість. Під час творіння змінюємося ми, наш емоційний стан, навіть, наш склад крові. Але змінюється і оточення. І якщо творчість на добро – світ стає кращим.

Навчальний посібник побудований таким чином, щоб, по-можливості, його використати не тільки як інформацію, конспект лекцій, а як зошит для самостійної роботи над собою. Тут представлені вільні місця для нотаток, конспектування, фіксування своїх інсайтів чи питань. Одним словом – простір для розвитку. У підручнику можна прочитати афоризми, цитати, висловлювання мудрих людей, та погодитися з ними, або заперечити. Тут також можна знайти афірмації для підсилення свого духу, натхнення, знайти інформацію про книжки, в яких яскраво представлена творчість інших. На сторінках цього посібника знаходиться Щоденник особистісного розвитку, який варто заповнити для себе самого.

Вчитися не потрібно заради грамот, визнання, гарної оцінки. Вчитися варто заради пізнання світу, самовдосконалення, бажання стати кращим і знати як це зробити.

Є два способи самовдосконалення: через помилки, страждання та через пізнання і застосування на практиці. Тільки ви вільні вибирати свій шлях. Мені до душі – другий.

Ханецька Н.В.

(Буду вдячна за зворотній зв’язок за адресою: n_khan@ukr.net)

 



Если вам понравился данный материал, пожалуйста, нажмите на кнопку от facebook, vkontakte, tweeter или другую (находятся ниже) – чтобы о нем узнали другие люди. 
Мы будем вам очень благодарны! Спасибо! 
Категория: Мои статьи | Добавил: khanetska (10 Ноября 2011)
Просмотров: 4387 | Комментарии: 10 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 9
1 Марія  
0
Хотілаб прочитати цю книгу.

2 Тетяна  
0
Доброго дня, шановна авторко. Мені дуже сподобався зміст Вашої книги. Я сама є молодим викладачем, психологом-науковцем. Викладаю курс "Психологія творчості" у нас в Ужгородському національному університеті. Дуже хочеться отримати Вашу книгу. Як це можна зробити? Чи пожна придбати її через ваш сайт? Дякую. Надіюся за порозуміння та співпрацю.

5 khanetska1979  
0
придбати, звичайно, можна передзвоніть, будь-ласка.

3 Оксана  
0
Доброго дня. Мені дуже сподобався зміст Вашої книги. Я працює психологом і виклаладчем основ психології у Кривому Розі в коледжі. Хотілось би отримати і собі Вашу книжку. Зміст цікавий і вона стала б мені у нагоді у своїй роботі. Як це можна зробити? Дякую. Надіюся за порозуміння та співпрацю.

4 khanetska1979  
0
передзвоніть і ми домовимось. дякую за кометарі

6 Ірина  
0
Доброго дня шановна пані Наталю! Скажіть будь ласка як придбати Вашу книжку.

7 Тетяна  
0
Доброго вечора! Хотілось б отримати Ваш навчальний посібник "Психологія творчості". Зміст досить цікавий і вона стала б мені у нагоді у своїй науковій роботі.Я аспірантка ПНПУ кафедри загальної, вікової і практичної психології і цікавлюся проблемою творчої компетентності вчителів-початківців. Як це можна зробити? Дякую. Надіюся за порозуміння та співпрацю.

8 Тетяна  
0
Дайте відповідь 380667446879@yandex.ua

9 Анатолій  
0
Ам ожна придбати???

Имя *:
Email *:
Код *: